Магічні наузи (вузли) Карпат. Поради карпатських мольфарів.
Наузи – це старовинна назва вузликів і пов'язаних з нитки магічних оберегів, які використовують мольфари Карпат в своїх обрядах.
Сьогодні, для нас вузол - це просто зав'язана нитка. Вузол використовують як засіб зміцнення або утримання чого-небудь.

У стародавніх Карпатах до вузлів ставилися набагато серйозніше. Вони були основним знаряддям у карпатських чаклунів і відьом.
За допомогою нехитрих зв'язувань творилася велика магія.
Коли людина зав'язує вузол, вона обов'язково про щось замислюється. Мольфари Карпат рекомендують стежити за своїми думками під час зв'язування будь-яких вузлів.


Тонка невидима нитка є стародавнім символом людського життя та долі у Карпатах.

Дві переплетені нитки - то емблема спільної долі закоханих і подружжя, а обірвана нитка - знак неминучої смерті. Нитка є також показником безперервності і послідовності. У світовій міфології нитку людського життя тримають у руках богині Долі, що уявляються в образі прекрасних дівчат. Тож здавна люди вірували у священну силу нитки і використовували магічні наузи для здійснення своїх бажань.


Карпатські наузи (вузли) - це один із найпростіших способів волхування наших пращурів у Карпатах.

Традиція нав'язувати наузи походить із прадавніх часів, коли наші предки тільки почали освоювати сучасну Євразію. Волхви наговорювали над вузлами певні образи, наділяли їх силою, а потім віддавали науз охочим. Багато хто приходив до волхвів та відунів і брав від них наузи для оберігання від всякого роду небезпек. Крім того, наузи використовувалися з метою захисту від злих чародіїв і від зла взагалі, про що свідчить текст замовлянь: «Зав'яжи, Боже, роде злому чаклунові і чаклунці, і всякому лиходієві, і вбивці на чадо боже (ім'я речется) зла не мислити».


У Карпатах вважалося, що хвороби походили від злих духів, і їх проганяли замовляннями, зав'язували наузами і відписували письменами, які давали носити хворим.

Наузи носили на руках, ногах, на поясі, на голові, на грудях. Окрім наузів, на шию вішали обереги і прикраси. Круг, який утворював науз навколо тіла, символізував зв'язок людини з Богом, а замкнуті один на одному круглі чи овальні ланки ланцюга містили енергетику богів і предків. Частково сила науза підживлювалася і енергією Сонця, чиїм символом теж є круг.


 

Читайте також:

Спадщина наших предків. Прадавні солом'яні обереги Карпат

Карпатські крашанки, писанки - історія, опис, дослідження

Значення символіки карпатської писанки

Символіка карпатської ляльки-мотанки

Карпатський рушник. Семантика орнаменту - значення кольорів та символів

Квітка папороті - коловрат, оберіг. День Івана Купала у Карпатах.


За давніми повір'ями Карпат, коли людина тільки-но приходить у наш світ, то різні сили відразу ж починають боротися за володіння її тілом і душею,

тому з наузами слов'яни стикалися з самого дитинства. На шию вагітні жінки часто підвішували мішечок з корою дуба,

щоб дитина вже в утробі матері ставала міцною як дуб. Матері брали від волхвів чарівні наузи і нав'язували їх на дітей, примовляючи при цьому замовляння. Про силу впливу наузів на зброю і силу віри в цей вплив ми можемо дізнатися з такого старовинного замовляння: «Зав'яжу я в славу Перуна по п'ять вузлів на моїй зброї, нехай зберігають вони мене від всякого стрільця немирного, невірного, захищають від його рушниці та луків і всякої ратної зброї. Ви, вузли, загородіть стрільцям усі шляхи й дороги, замкніть усі їх рушниці, сплутайте усі їх луки, пов'яжіть усю їх ратну зброю. В моїх вузлах уся сила могутня. Нині і вічно і від віку до віку. Так було, так є, так буде».
Під час заручення над молодою парою волхв зав'язував науз, і молодих примушували через нього переступити. Надалі цей оберіг зберігався в батьків. Звідси і походять вислови, що застосовуються стосовно пар, які з'єдналися без благословення батьків і в яких потім відбулися сімейні скандали: «Як самі зв'язалися, так тепер самі і розв'язуйтеся».


Не кожна нитка підходить для наузів. Важливий матеріал, із якого вона зроблена. Для простої нитки у Карпатах брали дикі коноплі або кропиву.

Часто використовувалися шкіряні шнурки, металеві ланцюжки, червоні вовняні нитки, шовкові нитки тощо. Нитка прялася лівою рукою, і прясти її краще в ніч на Івана Купала, стоячи на порозі. Причому нитка має бути виготовлена протягом одного дня.
Найдавніші зразки вузлів належать до періоду неоліту. Крім свого прямого призначення вузли дуже швидко набули декоративної і магічної цінності. Так, до кінця кам'яного і бронзового століть вирізняється група так званих священних, або магічних вузлів, до основних ознак яких можна віднести симетричність і декоративність. До першого століття нашої ери з'являються перші посібники з в'язання і застосування магічних вузлів. У слов'ян слово «наузи» було синонімом слова «чаклувати».


До класичних прикладів вузликової магії Карпат належать амулети для управління погодою; купальські карпатські вінки та купальські хороводи тощо.

І сьогодні ми зав'язуємо пояси і прикраси у стилі етно, зашнуровуємо черевики, чоловіки зав'язують краватки, тож наузи нікуди не поділися з нашого життя - лише дещо трансформувалися.
Слов'яни часто робили наузи з клаптиків, в які зав'язувалися особливим способом трави, обереги тощо. Способів зав'язування вузлів було досить багато, і кожен із них використовувався для чогось одного. Шнури і клапті для наузів краще брати з натуральних матеріалів (шкіра, замша, бавовна, льон, шовк, вовна тощо). Перед зав'язуванням, якщо є така необхідність, можна просочити шнур ароматичною олією.

Якщо ви збираєтеся працювати за європейською схемою, то довжина шнурка, на якому ви будете зав'язувати вузли, має становити 30-40 сантиметрів. Крім того, визначте заздалегідь його колір: найчастіше використовуються білий, червоний і чорний.
Обов'язковими умовами для якісного в'язання вузликів є стан свідомості, схожий на легкий транс, в якому ви начебто перебуваєте в декількох світах, досягнення внут­рішньої порожнечі без зайвих думок, формування наміру, а також концентрація сили на проблемі, яку ви бажаєте зав'язати.


Карпатська магія вузликів дуже проста. Основним є лише вміння швидко зав'язати обраний вузлик.

Майте на увазі, що вам доведеться зав'язувати вузлик автоматично, не дивлячись, аби вберегти свою свідомість від випадіння назад у фізичну реальність. Вузликів зазвичай зав'язується декілька: три, чотири, сім, дев'ять...
Головна умова - це наявність рівних про­міжків між ними. Кількість вузлів ви можете вибрати довільно, але враховуйте те, що вам доведеться надати певну властивість кожному вузлу, позначити його місце в ритуалі і проговорити це. Так, наприклад, на перший вузол можна сказати: «Щоб удача зі мною була в справах моїх і помислах», на другий: «Щоб було це завжди і слугувало мені вірно», на третій: «Щоб ні таємне, ні явне збити удачу мою з мене не могло, і нехай буде так».


Утім, при виготовленні карпатського амулета традиційно використовується тільки один вузол: кульовий, «відьомський кулак» або плоский симетричний.

Ці вузли складні самі по собі і є плетінками, тож немає необхідності на один амулет накручувати кілька таких великих вузлів. Урахуйте один маленький нюанс: коли зав'язуєте вузли на шнурі, не намагайтеся робити прямі вузли. По-перше, ви не потрапите в призначені для вузлів місця, по-друге, це довго і незручно. Кручені вузлики з петельками найкраще підійдуть. Крім того, не намагайтеся затягнути вузли «намертво», адже у вас має бути можливість будь-коли розв'язати їх. До того ж можна замкнути мотузочку в кільце і останнім вузлом з'єднати її кінці між собою. Таке закільцьовування чар непогано посилює дію наузів.


Карпатська магія вузлів мольфарів є досить сильною.

Але дію науза можна підсилити, вплітаючи у вузол всілякі дрібнички: дерев'яні та кам'яні намистини, пір'ячко, монетки, бісер і подібні речі, які притягнуть більше енергії і дадуть можливість краще її направляти. Крім того, дію вузлів можна підсилити, додатково читаючи над кожним змову і просочуючи їх ароматичною олією. Але зазвичай вистачає простих вузлів.
А що ж робити зі шнурком із вузликами після ритуалу? Варіантів багато. Якщо ви робили оберіг для дому, то краще залишити шнурок у будинку, сховавши його подалі. Приворотні і відворотні наузи, залежно від техніки виготовлення, чи підкидають об'єкту чаклування, чи ховають таким чином, аби ніхто і ніщо їх не зіпсувало. Тож пам'ятайте, ваше життя у ваших руках! І будь-яке бажання легко може стати реальністю!