У результаті багатовікового історичного розвитку Україна нині є багатоконфесійною державою. Понад 97 відсотків зареєстрованих на сьогодні релігійних громад в Україні є християнськими. Приблизно половина з них є православної традиції. Решту майже порівну поділяють католики та протестанти.

 

До категорії "традиційних" (за неофіційною термінологією) Церков належать три основні суб'єкти православної юрисдикції (Українська Православна Церква

(в юрисдикції Московського Патріархату) – УПЦ МП, Українська Православна Церква Київського Патріархату – УПЦ КП, Українська Автокефальна Православна Церква – УАПЦ), Українська Греко-Католицька та Римо-Католицька Церкви, вірменські громади, як також такими можна вважати деякі протестантські конфесії лютеран, баптистів, п'ятидесятників.

 

В Україні також представлена одна з "дохалкедонських" Церков – Вірменська Апостольська Церква. Проживають у нашій країні й представники юдейства та мусульманства. Наприкінці 80-х рр. ХХ ст. з'являються в Україні й неоязичницькі громади. Динамічно зростає кількість спільнот інших релігійних і релігійно-філософських течій (буддизм), зокрема нетрадиційних і новітніх релігійних рухів.

 

Всі ці конфесії пройшли різний період свого розвитку, їх діяльність позначилась на суспільно-духовному житті України, вони внесли помітний внесок у скарбницю вітчизняної культури. Більшість з цих конфесій мають свої святині, святі місця та реліквії, їх представниками збудовано численні пам'ятки сакральної архітектури (монастирські комплекси, скити, храми, каплиці, молитовні та ін.), що є невід'ємною складовою історико-культурної спадщини України. Їх святині та релігійні центри стають місцем поклоніння численних прочан, відвідуються вітчизняними та іноземними туристами.

 

Пропонований напрям туристсько-екскурсійних маршрутів охоплює значну територію України, на його методологічному підґрунті можна розробити десятки й сотні пізнавальних подорожей, походів, екскурсій на історико-релігійну тематику, які б правдиво й повно висвітлили процес зародження, становлення та розвитку більшості конфесій, релігійних і релігійно-філософських течій, познайомили громадян нашої країни та іноземних гостей з чудовими пам'ятками сакральної архітектури.

м. Корець (Рівненської області) Свято-Троїцький Корецький монастир.

смт. Гоща (Рівненської області) Монастир Покрови Божої Матері

с. Межиріч (Рівненської області) Свято-Троїцький монастир

м. Кременець (Тернопільської області) Свято-Богоявленський Кременецький монастир

смт Почаїв (Тернопільської області) Свято-Успенська Почаївська лавра

с. Зарваниця ( Тернопільської області) Зарваниця

м. Володимир-Волинський (Волинської області) Собор Успіння Пресвятої Богородиці

с. Зимне ( Волинської області) Святогірський Свято-Успенський Зимненський монастир

с. Манява ( Івано-Франківської області) Манявський скит

Львів і Львівська область